Treningi Kickboxingu w Zielonej Górze

Kickboxing to sztuka walki, w której możemy nauczyć się działać szybki i bardzo dynamicznie reagować na ruchy przeciwnika. Aby, uprawiać tę dyscyplinę nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Jest to doskonała alternatywa dla innych aktywności, takich jak pływanie czy bieganie, gdyż umożliwia ogólny rozwój. Kickboxing poprawi wytrzymałość, szybkość oraz kondycję. Wpływa także na wyczucie rytmu oraz gibkość. Nie jest to jedynie kolejna sztuka walki, a niezwykle rozwijający sport, który wpłynie bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Pomoże zapanować nam nad stresem oraz nauczy cierpliwości. Oprócz tego, w kickboxingu rusza się całe ciało, mamy więc okazję do wymodelowania całej sylwetki, a nie tylko pewnych obszarów ciała. Warto wybrać właśnie kickboxing, jeśli zależy nam na znajomości praktycznej sztuki walki, chcemy poprawić naszą sprawność, a także zadbać o rozwój osobisty. Kickboxing Zielona Góra to także sposób na zawarcie wielu nowych znajomości, nasz klub PEPE MMA oferuje treningi na wysokim poziomie, które przeprowadzane są jedynie przez profesjonalistów. Kickboxing jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić pewność siebie, zrzucić zbędne kilogramy, zbudować sprawność fizyczną i nauczyć się samoobrony.

Kickboxing podstawy

Kickboxing to sport walki, rozwijający całe ciało w sposób holistyczny. Uczestnicy zajęć muszą zadbać nie tylko o siłę uderzenia, ale także szybkość poruszania się. Bardzo ważne jest to, aby zachować dobrą gibkość oraz trzeźwą ocenę sytuacji. Nie jest to bezmyślny sport, w kickboxingu liczy się doskonała kontrola nad własnym ciałem, precyzja, dokładność oraz umiejętności techniczne. Siła jest podstawowym elementem, dzięki któremu można rozwijać pozostałe cechy motoryczne

Historia kickboxingu

Kickboxing jest to bardzo popularny sport walki, w którym wyróżniamy dwa nurty: amerykański oraz japoński. Wersja amerykańska była to próba osób ćwiczących karate zniesienia dotychczasowych ograniczeń, nałożonych na ten sport walki. Amerykański kickboxing określany jest nazwą „full contact”. Wersja japońska jest to połączenie karate i tajskiego boks. Kickboxing polega na zadawaniu ciosów rękami, tak samo, jak w boksie. Możemy więc zadawać ciosy sierpowe, haki, podbródkowe czy proste. Kopnięcia stosowane w tej sztuce, wywodzą się z karate. Stosowane są low-kicki i high-kicki. W trakcie walki zabronione jest wykonywanie uderzeń kolanem. Sport ten zmusza zawodnika do dużego wysiłku w trakcie treningów oraz walk.

Zasady Kickboxingu

Kickboxing jest sportem kontaktowym, a walki odbywają się w różnych formułach:

 • Full contact

Wszelkie techniki nożna oraz bokserskie, zadawane powyżej pasa. 

 • Low kick

Wszelkie techniki bokserskie i kopnięcia do wysokości głowy z kopnięciem na udo.

 • K-1

Formuła wprowadzona przez japońską organizację K-1, pozwalająca na wszystkie techniki bokserskie, kopnięcia, ciosy kolanami, obrotowe uderzenia pięścią, bez względu na wysokość. Zabronione jest uderzanie łokciem.

 • Thai boxing

Odmiana muay thai, pozwala na używanie wszystkich technik bokserskich, kopnięcia, obrotowe uderzenia pięścią i ciosy kolanami. Uwzględnia także podcięcia, rzuty, walkę w klinczu. Zabrania uderzeń łokciem.

 • Semi contact

Opierający się przede wszystkim na szybkości zawodników, walka jest punktowana i stopowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika.

 • Light contact

Ciągła walka, w której zawodnicy wykazują się umiejętnościami technicznymi.

 • Light kick

Ciągła walka z kopnięciami od uda w górę.

Kickboxing co potrzebne żeby zacząć trenować

Na samym początku ekwipunek nie jest zbytnio rozbudowany, można go w późniejszym czasie kompletować. Treningi w PEPE MMA na samym początku będą polegały na zaznajomieniu osób ćwiczących z podstawowymi ruchami, zbędne będą nam więc wyspecjalizowane akcesoria. Podstawowe przybory, które warto zabrać na trening:

Strój sportowy

Na samym początku nie musimy inwestować w drogi, profesjonalny strój do kickboxingu. Istotne jest przede wszystkim to, abyśmy się w nim dobrze czuli. Ubranie nie może w żaden sposób krępować naszych ruchów, dobrze jeśli będzie wykonane z oddychającego materiału, który odprowadzi pot oraz wilgoć ze skóry. Koszulka jest dowolna, jednakże spodenki powinny sięgać powyżej kolan, przeciwnik nie będzie wówczas nas po nich kopał. Dopiero kiedy nasze treningi będą na zaawansowanym poziomie, wówczas dobrze jest zainwestować w specjalne spodenki do kickboxingu wyposażone w szeroką gumkę, której zadaniem jest podtrzymanie odzieży i wyznaczenie miejsca przeciwnikowi, poniżej którego nie wolno mu wykonywać ciosów.

Obuwie

Przeważnie treningi odbywają się boso na matach, aczkolwiek dobrze jest zabrać ze sobą buty na zmianę. Dobrym rozwiązaniem będą trampki z cienką podeszwą, lekkie i nie zabierające dużej ilości miejsca w plecaku.

Ręcznik

Sporty walki są bardzo intensywne, ręcznik będzie niezbędnym elementem  naszego wyposażenia, kiedy będziemy wybierać się do klubu PEPE MMA. Przyda się do ocierania potu z czoła czy innych części ciała. Mimo tego, iż zdawać by się mogło, że pierwsze treningi nie są zbyt intensywne, ręcznik może okazać się potrzebny już po chwili treningu na macie, zwłaszcza jeśli wcześniej, nie uprawialiśmy żadnego sportu. Wybierając ręcznik, zwróćmy uwagę na ego materiał wykonania. Powinien być wykonany w całości z bawełny klasycznej, która charakteryzuje się doskonałą chłonnością i szybkim schnięciem. 

Jedzenie oraz picie

Na trenig kickboxingu warto zabrać ze sobą wodę czy napój izotoniczny z węglowodanami w składzie. Po zakończonym treningu możemy sięgnąć po przekąskę w postaci banana czy gorzkiej czekolady.

Kosmetyczka

Nieoceniona po zakończonym treningu. Powinniśmy w niej mieć na przykład żel pod prysznic, do wymycia się po ćwiczeniach. Dobrze jest mieć zawsze ze sobą na wszelki wypadem maść na obrzęki czy tabletki przeciwbólowe, każdemu nieraz zdarzy się doznać urazu, jest to normalne zjawisko i trzeba się z nim liczyć wybierając sporty walki.

Sportowa torba albo plecak

Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, powinniśmy mieć cały czas ze sobą. Warto więc zainwestować w wygodną sportową torbę albo plecak, to już zależy od naszych preferencji. Z czasem ekwipunek będzie się jeszcze powiększał, więc lepiej wybrać produkt o sporej pojemności.

Wraz z rozwojem naszych umiejętności, warto rozszerzyć posiadane akcesoria o parę kolejnych potrzebnych w trakcie treningów.

Między innymi należy zakupić:

 • kask
 • rękawice do treningu z partnerem
 • rękawice do treningu na przyrządach
 • ochraniacz zębów
 • ochraniacz krocza
 • ochraniacz typu stopa-piszczel

W naszym klubie główny nacisk kładziemy nad K1 pod MMA

W klubie PEPE MMA stawiamy przede wszystkim nacisk na K1 pod MMA. W trakcie treningów dbamy o to, aby zawodnicy poznali wszystkie techniki bokserskie, ciosy kolanami, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia, na wszystkich wysokościach. Kickboxing jest bardzo ważną częścią składową MMA, więc jego trenowanie ma bardzo korzystny wpływ na wyniki uzyskiwane w MMA. K1 pomaga podczas treningów MMA, zwłaszcza w trakcie walki w stójce. Zawodnicy uczą się w kickboxingu zachować maksymalną stabilność, która gwarantuje obronę oraz zadawanie ciosów, co przydaje się również w MMA.

Wpływ na zdrowie oraz rozwój osobisty, dyscyplinę

Kickboxing wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie, tak samo, jak w przypadku innych znanych sztuk walki. Dzięki niemu wyładujemy negatywne emocje i pozbędziemy się stresu, który niestety codziennie jest częścią naszego życia. Na treningach będziemy mogli zapomnieć o swoich problemach, „wyżyć się” dzięki czemu poczujemy się dużo lepiej. Kickboxing pozytywnie oddziałuje na metabolizm, gdyż w trakcie jednego treningu możemy spalić bardzo dużo kalorii, jest więc doskonałym wyborem, jeśli chcemy schudnąć. Poprawimy nie tylko swój stan psychiczny, ale także swój wygląd. Poczujemy się pewnie siebie, nauczymy samodyscypliny i dążenia do wyznaczonego celu. Wzrośnie nasza wydolność oraz gibkość. Ta sztuka walki kształtuje charakter, zwiększa samoocenę. Nauczy nas również podstaw samoobrony, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie. Zajęcia z tego sportu walki to świetna propozycja dla wszystkich osób, chcących zmienić swoje życie, wpłynąć pozytywnie na stan psychiczny i fizyczny.